سینما و تلویزیون
Editor's Choice
311نمایش ها 0نظرات

اسکار ۲۰۱۷: فهرست کامل برگزیدگان مراسم/ فرهادی اسکار گرفت!

by on اسفند 14, 1395
 

بامداد امروز هشتاد و نهمین اسکار تاریخ برگزار شد و در جریانِ آن، برندگان معتبرترین جوایز سینمایی دنیا مشخص شدند. فیلم جنجالیِ «مهتاب» جایزه‌ی بهترین فیلم سال را دریافت کرد و در رشته‌های بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول مرد و بهترین هنزمند نقش اصلی زن به‌ترتیب «دمن شزل» برای «لالالند»، «کیسی افلک» برای «منچستر کنار دریا» و «اما استون» مجدداً برا «لالالند» به جوایز اسکار دست یافتند. امسال فیلم لالا لند با حضور در فهرست نامزدهای ۱۴ رشته، ۶ اسکار را بدست آورد، پس از آن دو فیلم مهتاب و منچستر کنار دریا هم با ۳ و ۲ جایزه در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفتند. در بخش بازیگران مکمل هم اسکار، به شایستگی «ماهرشلا علی» را برای مهتاب و «وایولا دیویس» را برای «حصارها» برگزید.

و اما شاخص‌ترین اتفاق اسکار امسال، مربوط می‌شود به دومین افتخار آفرینیِ اصغر فرهادی برای کشورمان. فرهادی امسال با دریافت جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم خارجی زبان، به دومین اسکار خود رسید و در شمار جوایز، در صف اساتید بزرگی همچون «آکیرا کوروساوا» ایستاد.

اصغر فرهادی کارگردان مطرح ایرانی که در اعتراض به صدور دستور ممنوعیت ورود تبعه‌ی کشورهای مسلمان به آمریکا توسط رییس جمهور ترامپ، قادر به شرکت در این مراسم نبود، «انوشه انصاری»، اولین زن ایرانی که به فضا سفر کرد و همچنین «فیروز نادری»، رییس سابق بخش منظومه شمسی ناسا را به عنوان نمایندگان ایران به مراسم فرستاد. پس از دریافت جایزه، متن بیانیه‌ی اصغر فرهادی در استیج معتبرترین مراسم سینمایی دنیا چنین قرائت شد:

«افتخار بزرگی‌ست که برای دومین بار این جایزه با ارزش را دریافت می‌کنم. از اعضای آکادمی، گروهم در ایران، تهیه‌کننده‌ام «الکساندر ماله‌-گی» و پخش‌کنندگانم «کوهن مدیا» و «آمازون» تشکر می‌کنم. همچنین سپاسگزارم از همبستگی دیگر کاندیداهای بهترین فیلم خارجی.

متاسفم که امشب در کنار شما نیستم، من به احترام مردم کشورم و شش کشور دیگر که با قانون غیرانسانی منع ورود مهاجران مورد بی‌احترامی واقع شدند به آمریکا نیامدم.

تقسیم‌بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی، باعث ترس می‌شود، ترسی که توجیهی‌ست دروغین برای خشونت‌ها و جنگ‌ها. جنگ‌هایی که مانع بزرگی بوده‌اند برای رسیدن به دموکراسی و رعایت حقوق بشر در کشورهایی که مورد تهاجم واقع شده‌اند.

سینماگران می‌توانند با چرخش دوربین‌هایشان به مشترکات انسانی، کلیشه‌هایی که از ملیت‌ها و ادیان مختلف ساخته شده است را بشکنند و زمینه‌ همدردی و به دنبال آن همبستگی مردمان جهان را فراهم کنند. همدردی چیزی‌ست که ما امروز بیشتر از هر زمان به آن نیازمندیم.»

ما هم این افتخار بزرگ را به هم‌وطنان عزیز علی‌الخصوص، کاربرانِ سینمادوستِ دنیای بازی تبریک می‌گوییم.

گفتنی است که تمامی فیلم‌های نامزدِ اسکار هشتاد و نهم در پوششِ طرح «به سوی اسکار» امسال برای اولین بار در دنیای بازی مورد نقد و تحلیل قرار گرفتند. که در تگِ به سوی اسکار قابل دسترسی است.

در این پست، لیست تمام نامزدها و برندگان جوایز مراسم، به‌صورت تصویری و واضح برای کاربران دنیای بازی گردآوری شده است که در ادامه مشاهده می‌کنید:

 
نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید…

Be the first to comment!
 
Leave a reply »

 

یک نظر بدهید 

4 + 1 =